Završna konferencija projekta Re.Cen.T. - Training and Contact Points in Istria

Završna konferencija projekta Re.Cen.T. - Training and Contact Points in Istria

U prostorima Zajednice Talijana Pula u srijedu 13. studenog 2008. godine održana je Završna konferencija projekta Training and Contact Points in Istria - Re.Cen.T.. Završna konferencija organizirana je s ciljem okupljanja partnera i suradnika te predstavljanja projektnih rezultata, odnosno ne bi li se pozvanim nezaposlenim ciljnim skupinama predstavili neki od najvažnijih gospodarskih subjekata u Istri, s posebnim osvrtom na mogućnosti zapošljavanja i problematiku deficitarnih kadrova u predstavljenim tvrtkama. Završna konferencija trebala bi doprinijeti širenju informacija između pripadnika ciljnih skupina. Uz navedeno tema rasprave bila je i kreiranje dugoročnih postavki za rješavanje problema nezaposlenosti kroz razvoj i izobrazbu djelatnika unutar institucija na lokalnom nivou s ciljem provođenja mjera aktivne politike zapošljavanja usmjerenih na najugroženije skupine nezaposlenih na tržištu rada u Istarskoj županiji. Sudionici konferencije bili su predstavnici partnera i suradnika na projektu, predstavnici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje - Odjela za provođenje međunarodnih projekata, predstavnici Središnje agencije za financiranje i ugovaranje, gospodarstvenici te određen broj nezaposlenih educiranih tijekom implementacije projekta. Re.Cen.T. Projekt Re.Cen.T. - Regional Centres for Trainings (službeno ime projekta: Training and Contact Points in Istria) odobren je za financiranje iz sredstava programa PHARE 2005 - Aktivne mjere zapošljavanja za skupine kojima prijeti socijalna isključenost. Opći cilj projekta je promoviranje ekonomske i socijalne kohezije s ciljem  bolje profesionalne integracije najugroženijih skupina društva na tržištu rada. Specifični cilj projekta je kreiranje dugoročnih postavki za rješavanje problema nezaposlenosti kroz razvoj i izobrazbu djelatnika unutar organizacija na lokalnom nivou, koje će provoditi mjere aktivne politike zapošljavanja usmjerene na najugroženije skupine nezaposlenih na tržištu rada u Istarskoj županiji. Ciljne skupine obuhvaćene implementacijom projekta su mladi od 15. do 24. godine te žene starije od 40 godina. Vodeći partner u projektu je Istarska razvojna agencija (IDA) d.o.o., a ostali partneri su Istarska županija, Grad Poreč, Grad Rovinj, Pulski centar za poduzetništvo te ZUM - Udruga za poticanje zapošljavanja i stručno usavršavanje mladih ljudi. Suradnici projekta su HZZ - Područna služba Pula te gradovi Buje, Buzet, Labin, Novigrad, Pazin, Umag i Vodnjan.
Ukupna vrijednost projekta je 88.230,10 ‚àö¬¢¬¨√ᬨ¬®, od čega EK sufinancira 88% odnosno 77.642,49 ‚àö¬¢¬¨√ᬨ¬®. Implementacija projekta započela je 27. studenog 2007. i traje 12 mjeseci. Žene i mladi (15.-24.) - najugroženije skupine nezaposlenih na tržištu rada u Istarskoj županiji U Istarskoj županiji dvije skupine čine više od polovice ukupnog broja nezaposlenih - mladi do 24. godine i žene starije od 40 godina. Istovremeno, udio žena u dobi od 40. do 54. godine među nezaposlenima iznosi čak 75%. Mladi posjeduju znanje, ali ne i radno iskustvo, dok se žene starije od 40 godina suočavaju s nedostatkom informatičkih i upravljačkih vještina te iskustva u timskom radu. Na lokalnoj razini ne postoje institucije koje se bave njihovim problemima u mjeri koja bi predstavljala snažnu, individualnu podršku. Aktivnosti provedene u okviru implementacije projekta:

  • Edukacija 15 trenera s područja Istarske županije (predstavnici jedinica lokalne samouprave i javnih institucija)
  • Edukacija nezaposlenih (Osposobljavanje nezaposlenih za samozapošljavanje i ECDL - European Computer Driving Licence edukacija za 20 žena starijih od 40 godina)
  • Uspostava info centara za nezaposlene u svakom gradu u Istarskoj županiji 
  • Organizacija završne konferencije projekta 
  • Promidžbene aktivnosti
Postignuti rezultati Implementacijom projekta Re.Cen.T. omogućena je izobrazba 15 djelatnika jedinica lokalnih samouprava i javnih institucija u Istarskoj županiji te je na taj način osigurana  profesionalna pomoć pri zapošljavanju ili samozapošljavanju u svakom gradu u županiji. Razvijena je mreža potpore u obliku Info-centara na lokalnoj razini u kojima je do sada savjete potražilo više od 100 nezaposlenih. Projekt je povećao razinu znanja i vještina nezaposlenih u Istri. Više od 600 pripadnika nezaposlenih ciljnih skupina sudjelovalo je na edukacijama na temu ‚àö¬¢¬¨√ÑžUvod u poduzetništvo", od čega je 20-ak polaznika izrazilo želju i pokazalo interes za pokretanje vlastitog  posla. ƒåak 20 visokoobrazovanih nezaposlenih žena starijih od 40 godina polazilo je ECDL edukaciju te im je uručen ECDL certifikat. U okviru projekta izrađena je web stranica http://www.re-cen-t.org/, putem koje su dostupne informacije vezane uz projekt. Navedena web stranica bit će aktivna i nakon službenog završetka projekta te će redovito biti nadopunjavana obavijestima o raznim budućim edukacijama na području istarskih gradova. Zaključak Ovim projektom iskorišteni su već postojeći resursi na lokalnoj razini, a koji uz dodatno educiranje danas služe kao izvor informacija i individualna podrška nezaposlenima. Projekt je pokazao da je sustavna podrška nezaposlenima na regionalnoj razini moguća bez većih ulaganja.

Završna konferencija projekta Re.Cen.T. - Training and Contact Points in Istria Završna konferencija projekta Re.Cen.T. - Training and Contact Points in Istria