Predstavljen projekt Jamstva za kredite u okviru EU CIP Programa
Župan Istarske županije Ivan Jakovčić, direktor Istarske razvojne agencije (IDA) d.o.o. Darko Lorencin i stručni savjetnik Emil Rojnić, danas su predstavili najnoviji projekt IDA-e - Jamstva za kredite u okviru EU CIP Programa.
Regionalni jamstveni fond Konzorcij za jamstva "Istra 21" osnovan je 2005. godine potpisivanjem Ugovora o Konzorciju između Istarske županije i Istarske razvojne agencije. Temeljni cilj Konzorcija za jamstva "Istra 21" stvaranje je povoljnijeg financijskog okruženja za poduzetnike na području Istarske županije, uspostavom kreditnih linija s kamatnim stopama povoljnijim od tržišnih, kao i povoljniji pristup financiranju putem pružanja mogućnosti dodatnog osiguranja kredita prema poslovnim bankama. Budući da je nedostatak adekvatnog kolaterala poduzetnika prepoznat kao jedan od ključnih problema u realizaciji poduzetničkih projekata, namjera je bila napraviti odmak od financijske podrške temeljene isključivo na snižavanju kamatne stope te sektoru malog i srednjeg poduzetništva pružati dodatnu podršku na način da se sredstvima Konzorcija podrže perspektivni projekti.
Putem Konzorcija za jamstva, u dosadašnjem tijeku realizirane su tri kreditne linije, kojima je podržan 101 projekt ukupne vrijednosti 82 milijuna kuna. Pritom su za poduzetnike izdana jamstva u iznosu od 7 milijuna kuna.
S ciljem unapređenja jamstvenog fonda i povećanja jamstvenog potencijala, projekt IDA-inog jamstvenog fonda kandidiran je na "Okvirni program za konkurentnost i inovacije Europske Unije (2007.-2013.) - CIP", Program "CIP - financijski instrumenti", podprogram "Jamstva za kredite". Dana 15. studenog 2010. godine, projekt je odobrio Odbor Europskog Investicijskog fonda, a početkom prosinca potvrdila ga je Europska Komisija.
Putem navedenog projekta, Europski investicijski fond IDA-i će izdavati kontra-jamstva (u iznosu od 50% preuzetih obveza po pojedinom kreditu) za jamstva koja će se izdavati u okviru kredinih linija Konzorcija za jamstva.
Potpisivanjem Sporazuma s Europskim investicijskim fondom, IDA će postati prvi intermedijar u okviru programa "CIP financijski instrumenti" za područje Republike Hrvatske. Upravo stoga, odnosno budući da je intencija EIF-a projekt proširiti na područje šire regije, jedan od zadataka IDA-e bit će i prijenos iskustava i znanja u ostalim županijama u Hrvatskoj.
U predmetnom projektu IDA ugovara kreditnu liniju s poslovnim bankama u trajanju od tri godine (2011 - 2013). Poslovne banke izdaju kredite, a IDA je intermedijar koji polaže depozit u poslovne banke i izdaje jamstva za poduzetnike. EIF izdaje kontra-jamstva te pokriva 50% obveza preuzetih od strane IDA-e, odnosno Konzorcija za jamstva "Istra 21".
Tijekom tri godine provedbe projekta planira se plasiranje minimalno 24,5, odnosno maksimalno 40 milijuna HRK jamstva. Maksimalno jamstvo po pojedinom poduzetniku iznosit će 50% glavnice kredita, odnosno najviše 500.000 HRK.
Osnovna značajka projekta ogleda se u činjenici da će potpora i kontra-jamstva Europskog investicijskog fonda omogućiti financijsko osnaživanje regionalnog jamstvenog fonda "Istra 21" te jači intenzitet jamstava za poduzetnike, što se pokazalo kao izuzetno bitan oblik podrške u realizaciji perspektivnih projekta s nedostatnim kolateralom. Osim toga, potpora jedne etablirane institucije kao što je Europski investicijski fond trebala bi znatno osnažiti poziciju jamstava Konzorcija prema poslovnim bankama, a time omogućiti i bolje kreditne uvjete za poduzetnike.
Okvirni Program za konkurentnost i inovacije Europske Unije (CIP)
Okvirni program za konkurentnost i inovacije (CIP) je provedbeni program Europske unije koji ima za cilj potaknuti konkurentnost europskih poduzeća. Program se provodi od 2007. do 2013. godine i raspolaže budžetom od 3.62 mlrd EUR.
Namijenjen je prvenstveno malim i srednjim poduzećima, a svrha mu je poduprijeti inovativne aktivnosti (uključujući eko-inovacije), osigurati bolji pristup financijama, osigurati usluge za potporu poslovanju u regiji, potaknuti bolje korištenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT), pomoći u razvoju informacijskog društva te promicati povećano korištenje obnovljivih energija i energetsku učinkovitost.
CIP obuhvaća tri programa - Program za poduzetništvo i inovacije (EIP), Program podrške politikama za primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT PSP) te Program Inteligentna energija u Europi (IEE).
Program za poduzetništvo i inovacije (EIP)
Program za poduzetništvo i inovacije (Enterepreneurship and Innovation Programme)- EIP, čini prvu komponentu Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije Europske Unije.
Ciljna skupina ovog dijela programa su mala i srednja poduzeća (MSP) u start-up fazi i u fazi razvoja, kojima se želi olakšati pristup financijskim sredstvima (fondovi rizičnog i sjemenskog kapitala, mikrokrediti, zajmovi, garancijske sheme), potaknuti ih na implementaciju poduzetničke i inovativne kulture, korištenje inovativnih i ekoloških tehnologija, usklađivanje poslovanja s politikom zaštite okoliša i korištenje obnovljivih izvora energije, unaprjeđenje poslovanja upotrebom informacijskih i komunikacijskih sustava, udruživanje u klastere, sklapanje oblika javno-privatnog partnerstva. Osim malog i srednjeg poduzetništva, program je namijenjen i organizacijama/institucijama koje djeluju u području poticanja, promicanja i/ili podupiranja poduzetništva.
Europski investicijski fond (EIF)
Europski investicijski fond je (EIF) je institucija osnovana od strane Europske investicijske banke, Europske komisije i privatnih financijskih institucija po modelu javno privatnog partnerstva.
EIF u ime Europske komisije provodi podprogram Pristup financiranju putem programa CIP financijski instrumenti.
Priopćenje možete preuzeti
2010-12-15_Priopcenje_IDA_CIP.pdf
, a prezentaciju
2010-12-15_jamstveni.cip__Compatibility_Mode_.pdf
.